Miksi kristinusko?

Mark5 ja muut kristinuskon puolustajat,

Miksi juuri kristinusko olisi oikea uskonto, eikä totuus löydykään Koraanista tai vaikkapa Mormonin kirjasta? Entä millä perusteella kannattamasi suuntaus on oikea, miksi olet esimerkiksi luterilainen etkä ortodoksi?

6

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihminen hakeutuu yleensä sen uskonnon pariin, joka on vallitseva tai muuten tuttu hänen maassaan tai kotipaikkakunnalla. Se ei tarkoita sitä, että hän pitäisi kaikkia muita kristillisiä kirkkokuntia tai suuntauksia väärinä. Kaikki lukevat samaa Raamattua ja uskovat Jumalaan ja Jeesukseen. Eri kristillisillä uskonsuuntauksilla voi olla erilaisia painotuksia ja eri näkemyksiä jostain vähemmän tärkeistä tai epäoleellisista raamatunkohdista.

      Kaikki uskonnot kuitenkin uskovat Jumalan olemassaoloon ja ovat siten oikeassa verrattuna ateismiin tai vapaa-ajatteluun. Tästä syystä kenenkään ei kannata olla ateisti tai vapaa-ajattelija, vaan uskova.
      Ensin täytyy siis hyljätä ateismi ja vasta sen jälkeen tulee kysymys siitä, mikä on oikea uskonto tai seurakunta.

      • OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien?


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien?

        "OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien? "

        En halua lähteä jakamaan uskonsuuntia oikeisiin ja vääriin. Ihminen, joka tunnustaa Jeesuksen omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen, pelastuu, riippumatta siitä mihin uskonsuuntaan hän kuuluu.


      • Mark5 kirjoitti:

        "OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien? "

        En halua lähteä jakamaan uskonsuuntia oikeisiin ja vääriin. Ihminen, joka tunnustaa Jeesuksen omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen, pelastuu, riippumatta siitä mihin uskonsuuntaan hän kuuluu.

        Mihin uskonsuuntaan sinä itse sitten kuulut, ja miksi juuri siihen?


    • jooeijeesusta

      Kun perehtyy siihen, mihin uskonnot perustuu niin kaikki ovat sisältä onttoja, ei kai niitä uskonnoksi edes kutsuttaisi jos takana olisi hiukan totuutta. Islam, lestat ja mormoonit ovat peräisin yhden ihmisen harhoista, johon on sittemmin liitetty ihmisten, erityisesti vallanhaluisten johtajien haluamia aineksia ja saatu vielä jengiä mukaan.
      Yksi huvittavimmista on kuitenkin tämä laajalle levinnyt juutalaisuuden lahko, joka kokonaan perustuu esiaviolliseen seksiin, siitä seuranneeeseen äpäräpoikaan ja tämän uskomattoman huonoon selitykseen: Jumalan poika. Tälle saa nauraa vapaasti.
      Jos SE Mariasta tuntui jumalaiselta niin ei se vielä tarkoita että itse jumala oli köyrimässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3732
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      191
      1470
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1080
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1005
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      899
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      889
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      862
    Aihe